Oryginalny element prywatnych ogrodów, tarasów lub patio – rzeźby z brązu

Rzeźba stanowi jedną z najstarszych form artystycznego wyrazu. Pierwsze arcydzieła zaistniały już w okresie prehistorycznym i od tamtej pory są obecne w rozlicznych dziedzinach naszej egzystencji. Spotykamy je najczęściej tam, gdzie poszukujemy kontaktu ze sztuką – w muzeach, świątyniach i na wystawach, ale także w przestrzeni ogólnodostępnej: na rynkach i ulicach, w budynkach firm, a nawet w galeriach handlowych. Powszechność rzeźb w naszym codziennym życiu jest na tyle duża, że nie całkiem uzmysławiamy sobie, iż dzieła wychodzące spod dłoni rzeźbiarzy widujemy właściwie na co dzień. W tym wpisie podamy kilka przykładów świadczących o powyższym.

Rzeźby z metalu w miejscach ogólnodostępnych

Dzieła rzeźbiarzy, także jeśli przedstawiają wysokie walory artystyczne oraz estetyczne, często są przez nas traktowane jako tło – w przestrzeni publicznej (chociaż nie tylko) są bowiem obecne wręcz na każdym kroku. Monumentalne pomniki, jak również rzeźby ustawiane na zieleńcach, na ulicach bądź w przydomowych ogrodach, widoczne są wszak w większości miejscowości. Ponad to często można spotkać je także w wielu budynkach. Są ozdobą na przykład w biurach, uczelniach wyższych czy innych miejscach użyteczności publicznej

Rzeźby z brązu. Na gale czy turnieje sportowe

Wspomniane powyżej przykłady to najczęściej duże, nieruchome dzieła. Jednak stanowi to mniejszą część wszystkich rzeźb, z którymi mamy kontakt w naszym powszednim życiu. Pokaźna większość z nich to jednak nieduże prace, przeznaczone wyłącznie do prywatnego użytku – to m.in. nagrody na laureatów konkursów, popiersia na zamówienie czy statuetki. Organizatorzy wszelkiego rodzaju turniejów sportowych czy gal mają całkiem proste zadanie, gdyż zakup rzeźby na zamówienie (odlewów z brązu czy innych metali) nie jest znacznym wydatkiem, a ich wykonanie wystarczy po prostu zlecić doświadczonemu rzeźbiarzowi.