Od jakich czynników zależy ostateczny koszt druku 3D?

Drukowanie 3D cennik. Więcej na https://cadxpert.pl/aktualnosci/ile-kosztuje-wydruk-3d-odkrywamy-co-wplywa-na-cene-druku-3d/.

Możliwość zamówienia druku 3D każdego prototypu, makiety czy podzespołów z tworzyw sztucznych w znacznym stopniu obniża koszty ponoszone przez wiele przedsiębiorstw. O ile zamierzeniem firmy jest przemysłowa produkcja, najczęściej decyduje się ona na zakup drukarek 3D oraz zatrudnienie specjalistów do ich obsługi. Jeżeli jednak konieczność skorzystania z modelu 3D jest okazjonalna czy też w grę wchodzi produkcja elementów o niskim nakładzie, tańszym rozwiązaniem jest zlecenie druku firmie zewnętrznej. W takich sytuacjach przy planowaniu przedsięwzięcia pojawia się najczęściej pytanie: jak określić cenę druku 3D?

Cena druku 3D – bez poprawnych plików będzie drożej

Na finalny koszt wydruku 3D ma wpływ mnóstwo czynników. Podmiot zlecający wydruk 3D nie zawsze posiada przygotowany do druku plik w poprawnym formacie (czyli STEP bądź STL), dzięki któremu można orientacyjnie wyliczyć koszt realizacji zamówienia. Nieraz zlecający przygotowuje tylko rysunek projektowy albo fizyczny model. To sprawia, iż cena druku 3D jest adekwatnie wyższa w związku z koniecznością przeniesienia rysunku technicznego do pliku CAD, ewentualnie przygotowania cyfrowego wzoru z rzeczywistego obiektu za pomocą skanera 3D. Następne czynniki, które znamiennie wpływają na końcową cenę wydruku to, naturalnie, wybór samej techniki druku, jak również materiałów, z których wyprodukowany będzie produkt. Równie istotne jest także to, jakie będzie zużycie materiału (zależy to przede wszystkim od tego, czy wydruk ma mieć procentowe czy kompletne wypełnienie i od jego rozmiaru) oraz czy wydrukowany przedmiot będzie wymagał dodatkowej obróbki (m.in. montażu dodatkowych podzespołów czy wygładzenia).

Jak skalkulować cenę druku 3D?

Nie da się jednoznacznie oszacować kosztu druku 3D bez uprzedniego kontaktu z wykonawcą, któremu zamierzamy powierzyć dane zlecenie. W tym celu powinno się wysłać jej plik do ewaluacji ewentualnie, jeśli go nie posiadamy, wypełnić formularz i wnikliwie zaprezentować specyfikę zamówienia. Szacunek ceny druku 3D przygotowywany przez firmę CADXPERT jest bezpłatny. Eksperci CADXPERT służą też pomocą przy wyborze materiału oraz najlepszej techniki druku.

Dane:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]