Kto powinien przejść badania psychologiczne kierowców?

Kliknij tu jeśli potrzebujesz zlecić badania psychologiczne kierowców Bielsko Biała.

Na bezpieczeństwo na szosach w szczególnym stopniu wpływają umiejętności obsługujących jeżdżące po nich pojazdy. Szczególnie istotne okazuje się to dla kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek i autobusów. W ich przypadku istotne są tak kwalifikacje, jak i predyspozycje psychologiczne. Z tego powodu kierowcy z takich profesji w myśl przepisów muszą regularnie zgłaszać się na badania psychologiczne kierowców. Dobrze zatem napisać na ich temat kilka słów. W jakich odstępach muszą być przeprowadzane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak możemy się do nich nastawić?

Badania psychologiczne kierowców – jak wyglądają?

Badania kierowców muszą być wykonywane co 5 lat. Ta reguła nie obowiązuje jednak kierowców, którzy skończyli 50 lat – powinni bowiem wykonywać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców wykonywane są przez psychologa w odpowiedniej przychodni, który najpierw wykonuje badania osobowości. Przybierają one postać rozmowy z kierowcą, podczas której odpowiada on na zadania dotyczące wyborów w ekstremalnych sytuacjach. Następna część badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, zaś potem wykonywane są badania na odpowiednich maszynach, podczas których sprawdzana jest percepcja szybkości, podzielność koncentracji umiejętność szybkiej reakcji i dostrzeganie w ciemności.

Badania psychologiczne kierowców – o czym należy wiedzieć?

Po ich przeprowadzeniu kierowca odbywa rozmowę ze specjalistą, który w jej trakcie powiadamia go, czy zaliczył badanie. Co ważne, powinniśmy wiedzieć, że nie dla każdego ich rezultaty okażą się pomyślne. Szanse na szczęśliwe przejście badań psychologicznych kierowców można jednak nieco zwiększyć. W jaki sposób? W internecie dostępne są różne opisy działania urządzeń, na których są przeprowadzane badania psychotechniczne – to doskonałe narzędzie, by zawczasu przekonać się, jak one działają.

Dane:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]