Atak na WordPress – komu powierzyć usuwanie malware i wirusów WP?

Malware WP - znajdź pomoc.

WordPress okazał się w ciągu ostatnich kilkunastu lat tak wziętym systemem zarządzania treścią, że ilość witryn i sklepów internetowych tworzonych z jego użyciem liczy się aktualnie w milionach. Częstotliwość korzystania z tego CMS-a powoduje, iż strony wykonane na WordPressie są popularnym celem ataków hakerów. W przypadku zawirusowania strony malware, niezbędne jest usunięcie infekcji z WordPressa.

Po czym zidentyfikować zainfekowanego WordPressa?

Nie możesz zalogować się na stronę? Treści zostały podmienione bez Twojej ingerencji? Na stronie pojawiły się linki do nieznanych Ci adresów? A może witryna internetowa wysyła spam? To jedynie parę z możliwych oznak wskazujących na zawirusowaną stronę. W takim przypadku wymagane jest szybkie działanie w celu usunięcia źródła infekcji, a następnie przywrócenia witryny internetowej do należytego funkcjonowania. Naprawa zainfekowanego WordPressa zazwyczaj wychodzi poza zakres kwalifikacji ludzi, którzy codziennie parają się wyłącznie tworzeniem stron i sklepów na tym systemie zarządzania treścią, wobec tego czyszczenie WordPressa ze złośliwych wtyczek lub po atakach cyberprzestępców najlepiej powierzyć fachowcom od tego rodzaju działań.

Jak przebiega usuwanie wirusów ze strony internetowej?

Specjaliści zajmujący się usuwaniem infekcji ze stron zaprojektowanych w WordPressie w obrębie swoich czynności naprawczych wykonują drobiazgowy przegląd plików i baz danych strony. Weryfikują pliki htaccess oraz wp-config, jak również kod zainstalowanych na stronie wtyczek i szablonów. W toku naprawy zawirusowanego WordPressa wdrażane są na stronie niezbędne zabezpieczenia, ograniczające zagrożenie ponownej ataków. Jeżeli długookresowe zawirusowanie spowodowało dodanie strony do spisu zagrożeń (np. w oprogramowaniu antywirusowym), po usunięciu wirusów z WordPressa eksperci podejmują też niezbędne działania w celu wykreślenia jej z tego typu katalogów. Cykliczne aktualizowanie WordPressa oraz stosowanych na stronie www wtyczek jest szczególnie ważne, gdyż odwrócenie wszystkich efektów zawirusowania nie gwarantuje, iż analogiczny kazus nie nastąpi w późniejszym okresie.

"Solith Software" Krzysztof Dróżdż

Mob.: +48 609-708-890
E-mail: [email protected]