Skuteczne osuszanie fundamentów jest możliwe

Nawet gdy budowla ustawiony jest na obszarze, gdzie wody gruntowe występują dość nisko, istnieje ryzyko, iż z czasem mury będzie przenikać woda. Może się to przydarzyć też nagle w wyniku zalania przez zniszczoną instalację hydrauliczną bądź z powodu podtopienia, a czasem pojawienie się wilgoci następuje stopniowo w rezultacie nieprawidłowo wykonanej lub osłabionej hydroizolacji murów.

Osuszanie murów – najpierw rozpoznanie przyczyn

Zawilgocenie ścian nie znaczy od razu, iż budowla nie nadaje się do zamieszkania. W pierwszej kolejności należy rozpocząć od zlokalizowania przyczyn tworzenia się wilgotnych zacieków. W pomieszczeniach takich jak łazienki, niewietrzone piwnice czy kuchnie wykwitająca na murach pleśń jest często wynikiem skraplania się pary wodnej lub przecieków z nieszczelnego tarasu albo dachu. Takie sytuacje wymagają zastosowania jednego lub wielu rozwiązań: przywrócenia właściwej cyrkulacji powietrza we wnętrzach, ogrzania murów, ocieplenia ścian, osuszania kondensacyjnego, skorzystania z poziomych blokad przeciwwilgociowych bądź powłok paroszczelnych. Niestety na obszarach, na których wody gruntowe sięgają wysoko i przenikają fundamenty i ściany budowli lub gdy zdarzyło się podtopienie w wyniku powodzi (względnie intensywnych opadów atmosferycznych), osuszenie murów stanowi już zadanie dla profesjonalistów z zakresu hydroizolacji.

Różne sposoby osuszania murów

Zawodowcy, którzy mają szerokie doświadczenie w osuszaniu ścian zarówno budowli mieszkalnych, jak i przemysłowych, rozpoczynają swoją pracę od oceny genezy zawilgocenia i stanu podmokłych murów. Jest to baza do wybrania adekwatnych metod i produktów służących do osuszenia. Zawilgocenie budynków ceglanych, których tynki puchną i odpadają, a na ścianach pojawiają się plamy, zapewne spowodowane jest kapilarnym penetrowaniem wilgoci przez ściany. Po nieizolowanych murach z cegły woda wspina się w górę – niekiedy nawet na parę metrów. Zdarza się to nierzadko, szczególnie w starych budynkach, jednakże można na to zaradzić odtwarzając hydroizolację poziomą ścian, która wstrzyma podnoszenie się wilgoci ku górze. Kolejnym krokiem, rzecz jasna po odpowiednim przygotowaniu murów, jest pozbycie się grzybów i pleśni oraz wykonanie izolacji pionowej.

Sprawne osuszenie ścian wymaga nieraz przywróceniu hydroizolacji zewnętrznej. Zadaniem doświadczonego zespołu jest wtedy odsłonięcie zewnętrznej części ścian fundamentowych, usunięcie zniszczonej mat bentonitowych, izolacji bitumicznej bądź papy termozgrzewalnej, a w następnej kolejności wykonanie izolacji pionowej mineralnej lub elastycznej. Częstokroć potrzebne będzie także odtworzenie łączenia izolacji ścian z izolacją pozostałych elementów budynków, jak przepusty rur, przepusty kabli i ściany żelbetowe.