Rodzaje szalunków i ich zastosowanie

Więcej o szalunkach Kraków na https://sklep.abcszalunki.pl.

Deskowanie, czyli tzw. szalunki, to tymczasowe konstrukcje pozwalające na wznoszenie murów budynków. Zwykle wykorzystuje się je w przypadku wylewania murów z betonu – wówczas są one potrzebne do tego, by nadać im właściwy kształt i nie dopuścić do rozlewania się mieszanki. Ponadto szalunki stosuje się też podczas wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie pozwala na wykonanie prześwitów na bramy, drzwi i okna. W tym wpisie wytłumaczymy, z czego robi się obecnie szalunki i jak mogą znaleźć je inwestorzy.

Rodzaje szalunków

Najdłużej znanym rodzajem szalunków jest struktura utworzona z mocnych sklejek połączonych ze sobą gwoździami albo desek drewnianych, która po rozebraniu może być wykorzystana ponownie. Demontaż takich szalunków jest jednak pracochłonny – większa część inwestorów i wykonawców wybiera zatem użycie szalunków wielokrotnego użytku – systemów przeznaczonych do szybkiego i nieskomplikowanego rozkładania bądź składania. Tego rodzaju szalunki mogą być wykonane ze sklejki, metalu lub drewna, jak również zestawiać 2 a nawet 3 surowce. Z reguły jednak korzysta się ze sklejki – głównie z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a strukturę scalają łączniki, narożniki, głowice ze aluminium bądź stali i belki.

Wynajęcie szalunków – nie ma potrzeby ich kupować?

Firmy cyklicznie zajmujące się pracami budowlanymi mają własne szalunki. Inaczej jest jednakże w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy planują zamierzających wznieść jeden obiekt i brygad, które zazwyczaj oferują odmienne usługi. Zakup wszelkich elementów potrzebnych do wykonania szalunku nie byłby odpowiedzialny finansowo . Dużo lepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie szalunków.

Dane:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]