Orynnowanie dachu to istotny element jego konstrukcji

Jeśli potrzebujesz rynnien dachowych, zobacz tu.

Systemy dachowe tworzy szereg modułów. Wśród tych, które mają największe znaczenie z punktu widzenia ich wytrzymałości oraz komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono pozwala na efektywne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu kłopotów wynikających z jej zbierania się. Nie powinniśmy zatem bagatelizować wyboru najlepszych elementów wchodzących w jego skład. Niemniej jednak jest to zagadnienie niełatwe i wymagające fachowej wiedzy oraz kwalifikacji – tak samo jak montaż systemów rynnowych. Co zatem winniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie funkcje pełnią te systemy? Z jakich części są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich doborze?

Systemy rynnowe – jakie części wchodzą w ich skład?

Systemy tworzące orynnowanie dachu składają się z trzech części, które z kolei zbudowane są z licznych pomniejszych elementów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z przeróżnego przekroju rynien otwartych (nazywanych korytkami), do których spływa woda opadająca z dachu, składają się na nie też rynny pionowe oraz moduły znajdujące się na poziomie gruntu bądź pod ziemią, których rolą jest odprowadzenie wody do ścieków. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na kątach dachu – narożników. Są one instalowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Połączenie orynnowania dachu z rynną pionową stanowi sztucer wraz z sitkiem, które odpowiada za zatrzymanie wszelkich zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a następnie do ścieków.

Rynny metalowe, PCV czy plastikowe – które zamontować?

W ofercie hurtowników znajdziemy orynnowanie dachu wyprodukowane z różnych surowców – między innymi z metalu lub plastiku. Które z nich będą najlepsze? To zależy od specyfiki obiektu budowlanego i tego, w jakim stopniu jest on narażony na opady atmosferyczne. Decyzję o wyborze konkretnego orynnowania należy zatem przedyskutować z fachowcem.

Dane:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08