Okna zabytkowe – renowacja i rekonstrukcja

Więcej o oknach zabytkowych drewnianych na www.oknostol.com.pl.

Okna zabytkowe zazwyczaj prezentują się znacznie lepiej niż te wytwarzane współcześnie więc są niewątpliwą ozdobą budynków. Względy estetyczne to oczywiście ich nie jedyna zaleta, a na ich cenę w znacznej mierze wpływa również metryka. Tak jak inne przedmioty zabytkowe, także okna muszą być remontowane według prawa – ich remontu nie powinniśmy wykonywać samodzielnie z zastosowaniem dostępnych w sklepach surowców. Czym więc odróżniają się okna zabytkowe? Jak je remontować? Kto może wykonać te prace?

Okna zabytkowe – jak rozpoznać

Okna zabytkowe zwykle mają więcej zdobień niż współczesne. Rzadko są też uchylane, co sprawia, iż niezbędne okazują się lufciki, dzięki którym możemy wietrzyć lokal. Okna zabytkowe, jak przed momentem nadmieniliśmy, wykonane są zwykle z drewna – surowca, który wykazuje mnóstwo atutów, lecz wymaga częstej konserwacji, a poza tym łatwo go zepsuć. Z tego powodu tak ważne są kwalifikacje specjalistów naprawiających okna zabytkowe.

Naprawa okien zabytkowych

Okna zabytkowe zazwyczaj mają budowę skrzynkową, a ta potrzebuje wysokich kwalifikacji – taki typ okna charakteryzuje się bowiem zastosowaniem wielu, dziś już nieczęsto spotykanych, sposobów. W związku z powyższym, nawet najlepsi specjaliści nie mogą serwisować okien zabytkowych, kiedy nie zdobyli uprawnień potwierdzających ich umiejętności, które zostały wydane przez konserwatora zabytków – w innym wypadku przyjdzie im zapłacić duże kary.

Dane:
OKNOSTOL Producent Stolarki Drewnianej Nowoczesnej i Zabytkowej
ul. Elizy Orzeszkowej 2
34-600 Limanowa

Tel.: +48 18 337-60-08
Mob.: +48 505-166-701, +48 511-621-633
E-mail: [email protected]