Rodzaje łańcuchów śniegowych

Chcesz nabyć łańcuchy zimowe? Odwiedź ten adres.

Łańcuchy samochodowe w znacznym stopniu poprawiają przyczepność samochodu w skrajnych warunkach – na oblodzonych i ośnieżonych drogach, głównie na spadzistych podjazdach. W niektórych państwach muszą one obligatoryjnie znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok kalendarzowy (tak jest przykładowo w Turcji, Norwegii i Bułgarii), w pozostałych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta tylko w sezonie zimowym (takie prawo obowiązuje na przykład we Włoszech, w Niemczech, Polsce i Hiszpanii). Jak zatem typy łańcuchów na koła można nabyć?

Rodzaje łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła klasyfikujemy najczęściej mając na uwadze ich przeznaczenie. Wyróżniamy typy stworzone z myślą o wykorzystywaniu w pojazdach osobowych, ciężarowych, terenowych i dostawczych, a także w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się też przekrojem i grubością ogniwa (przeważnie jest to kształt rombowy ukośny), mocowaniem, które musi być dostosowane do typu felgi oraz motywem zaplotu. Rozmaite są też materiały, z których produkuje się łańcuchy na koła. W dzisiejszych czasach producenci używają przede wszystkim stali manganowej bądź tytanowej.

Jazda z łańcuchami na koła

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i na początku może być przyczyną znacznego stresu. By go uniknąć, powinno się potrenować tę czynność w garażu bądź na placu manewrowym. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga nieco innej techniki. Należy unikać jazdy po odśnieżonych drogach, buksowania kół i przekraczania prędkości 50 km/h. Stosując łańcuchy na koła, trzeba też obowiązkowo kontrolować ich ułożenie oraz napięcie – tym sposobem unikniemy ich szybkiego zużycia i tym samym przedłużymy okres ich eksploatacji.

Dane:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]