Czy kiszone warzywa to tylko słowiański przysmak?

Potrzebujesz kiszonkek? Skieruj się na tę stronę.

Kiszonki są tak głęboko zakorzenione w tradycyjnej kuchni polskiej, że w naszym odczuciu jest to przede wszystkim słowiański specjał, sporadycznie przygotowywany w innych rejonach świata. Tymczasem kiszone przetwory z warzyw lubiane są nie tylko w całej Europie, ale też w obu Amerykach oraz w Azji.

Kiszone przetwory warzywne znane są nam od tysiącleci

Badacze historii potwierdzają, iż metoda konserwowania pożywienia poprzez ich zanurzenie w soli, w roztworze octu czy też w solance, znana jest ludziom od przeszło 4 tysiące lat. Technika ta przypuszczalnie nie pochodzi nawet z Europy, a z terytoriów antycznej Mezopotamii. Żywność, którą poddaje się fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, bo niska kwasowość roztworu, w którym jest ona zanurzona, utrudnia rozwój bakterii gnilnych. Parę wieków temu była to optymalna metoda, by wydłużyć czas przydatności do konsumpcji mięsa, ryb oraz warzyw niekiedy o kilka miesięcy. W rezultacie wynikł obyczaj produkowania m.in. kiszonych przetworów warzywnych z myślą o jesieni oraz zimie. Kwaszonki od początku swojego istnienia znane są z właściwości prozdrowotnych, co rzecz jasna potwierdziło się w badaniach. Charakteryzują się one np. dużą zawartością witaminy C, stąd też marynarze statków, które miały na pokładzie kiszonki, sporadycznie chorowali na cyngę. Co ciekawe, w języku polskim kwaszonki z warzyw nazywa się na co dzień “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… karma objętościowa dla zwierząt przykładowo z owsa czy grochu.

W innych krajach kiszone przetwory z warzyw mają odmienny smak

Najczęściej spotykanym warzywem kiszonym jest ogórek, który jest używany w kuchni de facto w większości rejonów świata, także w USA oraz w Kanadzie, gdzie ten wariant przetworów z warzyw nie jest bardzo popularna. Jednak ogórki kiszone są tam bodajże niezwykle lubianym składnikiem hot-dogów, hamburgerów i kanapek. W naszym kraju obok ogórka, równie popularne są kwaszone buraki i kapusta, które wykorzystuje się do przygotowania surówek oraz zup. Lecz nie tylko te warzywa można kisić. W innych krajach świata kisi się m.in. fasolkę szparagową, brokuły, a także owoce (np. oliwki), a czasem nawet jaja.

Ocet i Solanka modyfikują teksturę oraz smak warzyw, nadając im chrupkość i kwasowość. Kiszonki nie tylko warzywne, na przestrzeni lat stały się fundamentem lub ważnym dodatkiem do niezliczonej liczby potraw regionalnych. Trzeba wiedzieć, że smak kiszonych przetworów różnić się w poszczególnych regionach świata, gdyż zależy on od dodatków do zalewy, które stosuje się w procesie kwaszenia. W związku z tym ogórek przygotowany podług standardowego polskiego przepisu, miał odmienny smak niż ten wyprodukowany np. w Indiach.

Dane:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]