Kilka informacji o systemie rozliczeń SWIFT

Jeśli interesujesz się systemem bankowym SWIFT, koniecznie skieruj się tutaj.

Mimo, iż praktycznie rzecz biorąc na co dzień korzystamy z przelewów bankowych, sporo osób po raz pierwszy dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście rozważania sankcji wobec Rosji w związku z konfliktem na Ukrainie. Lecz system SWIFT istnieje już od lat siedemdziesiątych XX wieku i stanowi jeden z filarów sprawnego działania światowej bankowości.

System bankowy SWIFT stosują nie tylko instytucje bankowe

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli w polskim tłumaczeniu – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Powszechnie natomiast tego skrótu używa się do nazwania międzynarodowego systemu rozliczeń między bankami, bez którego zrobienie przelewów międzynarodowych byłoby bez wątpienia dużo bardziej skomplikowane niż aktualnie. SWIFT to popularny, jednak nie jedyny stosowany współcześnie system tego rodzaju. Poza nim przykładowo w Polsce funkcjonują także z systemów: SORBNET, SEPA oraz Elixir.Na całym świecie działają również przeróżne systemy lokalne, służące tylko do rozliczeń między bankami na terenie jednego państwa.

Co jest w związku z tym główną zaletą systemu rozliczeń SWIFT? Używany jest praktycznie we wszystkich państwach na świecie i stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba dzisiaj przekroczyła już 11 tys., ale też domy maklerskie, giełdy oraz wiele pozostałych instytucji finansowych. Każdy partycypant systemu bankowego SWIFT musi posiadać swój unikalny kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (cyfr i liter). Możliwe jest też przyznawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wówczas taki kod zawiera 11 znaków.

System rozliczeń SWIFT – przedstawiamy kody BIC największych polskich banków

Nawet jeśli tylko od czasu do czasu korzystasz z transakcji międzynarodowych, warto znać kod BIC/SWIFT własnego banku, a co najmniej wiedzieć jak szybko odszukać taką informację. Niżej wymieniamy kody BIC kilku znanych banków, działających w Polsce.

– PKO BP (w tym dla kont PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Santander Bank Polska: (dawniej BZ WBK): WBKPPLPP

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]