Chcesz inwestować w kruszce? Rozważ zakup złotych monet bulionowych

Znajdź monetę bulionową.

Osoby decydujące się na inwestycję w złoto mogą skorzystać z wielu różnych opcji: nabywać akcje spółek związanych z rynkiem metali szlachetnych bądź kupować fundusze inwestycyjne lokujące środki w gałęzie gospodarki związane z tym kruszcem, ewentualnie kolekcjonować biżuterię inwestycyjną. Inną strategią jest nabycie złota inwestycyjnego, które oferowane jest nie tylko w postaci sztabek, ale także monet bulionowych.

Co determinuje faktyczną wartość złotych monet bulionowych?

Monety ze złota kojarzą się na ogół z monetami kolekcjonerskimi, jednak monety bulionowe, a więc lokacyjne, czy to złote czy z drugich kruszców, odróżniają się od nich pod paroma względami. Co najważniejsze monety bulionowe są wybijane celem lokowania w nich środków finansowych, co powoduje, że ich nakład niezależnie od roku nie jest ograniczony, a raczej wyznaczany przez zapotrzebowanie rynku. Złotych monet bulionowych nie są wybija się w seriach tematycznych lub w związku z istotnymi wydarzeniami, toteż ich rewers czy awers niezwykle rzadko jest modyfikowany. Przeważnie złote monety bulionowe emitowane przez konkretną mennicę odróżniają się od siebie zaledwie rocznikiem bicia. Istotne jest to, iż mnóstwo monet bulionowych, mimo uznawania ich za środek płatniczy, nie posiada przypisanego nominału ustalonego w walucie, a ich bieżącą wartość determinuje waga i czystość wykorzystanego do ich wybicia kruszcu. Atutem monet bulionowych jest to, że są rozpoznawalne w każdym zakątku świata, więc ich sprzedaż jest łatwiejsza aniżeli lokalnych monet kolekcjonerskich.

Dodatek miedzi zwiększa twardość złote monety bulionowe

Najczęściej kupowane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 oz, jakkolwiek mennice wypuszczają również monety o nominale 1/50 czy 1/4 oz złota. Należy wiedzieć, że monety bulionowe emitowane są zazwyczaj z 24 karatowego złota (.9999), lecz przykładowo. Amerykański Gold Eagle bądź południowoafrykański Krugerrand emitowane są 22 karatowego złota. Gdy monety bulionowe mają w sobie dodatek miedzi, ma to najczęściej na celu podniesienie twardości monety i – co za tym idzie – zredukowanie ryzyka jej zarysowania. Monety bulionowe z dodatkiem innych metali są cięższe, a nominał, którym są znakowane świadczy o ilości czystego kruszcu, które się w nim znajduje.

W ofercie rodzimych brokerów złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich kupnem inwestorzy bez przeszkód znajdą najpopularniejsze z nich, m.in. austriackich Filharmoników Wiedeńskich, kanadyjski Liść Klonowy czy wymienione powyżej Krugerrandy.

Dane:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]