Wykryto u Ciebie stożek rogówki? Możesz to leczyć!

Leczenie stożka rogówki - poszerz swoją wiedzę!

Keratoconus, nazwany potocznie stożkiem rogówki, to dolegliwość, która bardzo ogranicza normalne funkcjonowanie – pogarsza jakość widzenia i może być powodem kolejnych chorób oczu. Nowoczesne kliniki okulistyczne dysponują wiedzą pozwalającą sprostać tym problemom. Jak zatem wygląda przebieg leczenia stożka rogówki?

Stożek rogówki w wielu przypadkach współistnieje z innymi wadami oczu

Rogówka to transparentna część oka, która silnie ogniskuje promienie światła. Leży przed tęczówką i ma dużo receptorów bólu, jest jednak słabo ukrwiona. Mniej więcej w trzeciej dekadzie życia może ulec deformacji polegającej na uwypukleniu oraz ścieńczeniu w centralnej części. Dzieje się tak w wyniku nadwątlenia tkanki, która – jak się przypuszcza – staje się podatna na działanie rodników. Stożek rogówki wywołuje krótkowzroczność oraz miopię, przez co chory widzi zdecydowanie gorzej i staje się wrażliwszy na promienie słoneczne. Pacjenci skarżą się także na podrażnienie oczu, czasem występuje też podwójne widzenie. Choroba ta nierzadko współistnieje z innymi wadami oczu, np. zapaleniem spojówek wywołanym przez alergię. Na szczęście w dzisiejszych czasach osiągalne jest efektywne leczenie stożka rogówki. Na początkowym etapie dolegliwość jest niwelowana przy użyciu soczewek kontaktowych bądź szkieł korekcyjnych, z czasem jednakże niezbędne jest przeprowadzenie zabiegu w klinice okulistycznej.

Leczenie stożka rogówki – stosowane zabiegi

Korekta stożka rogówki może być wykonywana za pomocą rozmaitych technik. Dzisiaj najbardziej skutecznym sposobem na podniesienie jakości widzenia jest wszczepienie pierścieni śródrogówkowych oraz cross linking. Nowoczesne kliniki okulistyczne podejmują się także korekty stożka rogówki poprzez modelowanie, tj. metodę Topoguided. Bardzo dobre rezultaty dają procedury wykorzystujące technologię mapowania rogówki, która pomaga uzyskać regularną powierzchnię tkanki, a to z kolei pozwala na korygowanie niezborności lub miopii przy pomocy soczewek kontaktowych. Pacjenci mogą również po kilku miesiącach udać się na zabieg z użyciem lasera, który całkowicie eliminuje wadę wzroku.

Dane:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]