Kiedy niezbędna jest konsultacja z urologiem?

Zajrzyj na www.scmkrakow.pl, aby odnaleźć informacje o urologii w Krakowie.

U wielu pacjentów spotkanie z urologiem wywołuje skrępowanie. Problemy zdrowotne, jakimi zajmuje się urologia, postrzegane są jako niezmiernie krępujące, co skutkuje tym, że pacjenci, którzy zauważyli u siebie alarmujące przejawy choroby, często zwlekają przez wiele tygodni zanim postanowią udać się na wizytę u specjalisty. Takie postępowanie jednakże może skutkować poważnymi następstwami dla układu moczowo-płciowego.

Doświadczasz problemów z wypróżnianiem? Umów się do urologa!

Zadaniem urologii jest identyfikacja oraz leczenie rozpoznaniem i leczeniem chorób męskiego układu moczowo-płciowego, a u pań – układu moczowego. Narządy tego układu są odpowiedzialne chociażby za usuwanie z organizmu zbędnych soli mineralnych oraz mocznika, który powstaje w wątrobie jako produkt uboczny rozpadu protein, czy produkcję i degradację hormonów. Na niewydolność układu moczowego może wskazywać wiele różnych symptomów, które nagminnie są lekceważone przez chorych z nadzieją, iż same miną. Na które w związku z tym symptomy powinno się zwrócić specjalną uwagę i zareagować na nie bezzwłocznym udaniem się na wizytę do urologa? Będą to przede wszystkim wszelkie zmiany dotyczące moczu, czyli obecność w nim krwi lub ropy, jego ciemniejsze zabarwienie bądź spienienie, ale również ból lub pieczenie przy wydalaniu moczu, nieregularny strumień, nie kontrolowanie moczu lub wydalanie jego niewielkiej objętości. Niektóre objawy mogą być też mniej oczywiste, przykładowo nadciśnienie tętnicze, spuchnięcie stóp oraz ból pleców lub podbrzusza. Lekarz urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, zatem panowie powinni zgłosić się do niego kiedy doświadczają problemów związanych z wytryskiem (m.in. gdy pojawi się krew w spermie), ze stulejką, podtrzymaniem erekcji czy kiedy dostrzegą zmiany na prąciu lub jądrach. Trzeba też zaznaczyć, że panowie po ukończeniu 40 lat powinni cyklicznie umawiać się na kontrolne badanie prostaty.

W jakim celu pacjenci umawiają się do gabinetu urologa?

Pacjenci zazwyczaj umawiają się do poradni lekarza urologii celem otrzymania porady odnośnie wazektomii, przeprowadzenia biopsji gruczołu sterczowego (umożliwiającej wykrycie nowotworu tego organu), cystoskopii (to znaczy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), a także leczenia wodniaka jądra, torbieli nerek bądź stulejki. Urolodzy każdego dnia przeprowadzają także sporo złożonych zabiegów, jak m.in. przezcewkowa resekcja gruczołu sterczowego czy guza pęcherza moczowego, laparoskopowa operacja żylaków powrózka nasiennego i plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego.

Dane:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]