FemtoLASIK, EBK, LASEK – metody korekty wad wzroku

FemtoLasik. Więcej informacji na voigtklinikaoka.pl.

Korekta wzroku laserem to w tej chwili najpopularniejsza metoda korekcji presbiopii, myopii, hyperopii oraz astygmatyzmu, jednak mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że zabiegi te są przeprowadzane przy użyciu kilku technik.

Metoda FemtoLASIK – bezinwazyjna, bezpieczna, a przy tym bezbolesna technika korekty wzroku

Zabieg FemtoLASIK (popularnie nazywany również All-Laser-LASIK) to nie wywołująca bólu, bezinwazyjna i pod każdym względem bezpieczna metoda korekty takich wad jak nadwzroczność (do +4 dioptrii), astygmatyzm (do 6 dioptrii), miopia (do -10 dioptrii) i w niektórych przypadkach presbiopia. Sam zabieg nie trwa długo – biegły optometrysta potrafi zrealizować go w kwadrans. Atutem tego zabiegu jest to, iż pacjent niesłychanie szybko odzyskuje ostrość wzroku – właściwie w ciągu doby po zabiegu może podjąć na nowo swoje normalne czynności. Zabieg dzielony jest na 2 etapy i w przeciwieństwie do innej metody LASIK, tutaj rogówki nie nacina się przy użyciu mechanicznego ostrza. Podczas zabiegu FemtoLASIK na początku za pomocą lasera femtosekundowego odseparowuje się płat rogówki o grubości mniej więcej 0,1 mm, a w drugiej fazie następuje kształtowanie rogówki z wykorzystaniem lasera excimerowego.

Innym wariantem zabiegu FemtoLASIK jest FemtoLASIK Topoguided, gdzie praca lasera excimerowego jest indywidualna dla każdego pacjenta. Przed przystąpieniem do zabiegu tworzy się topografię rogówki i na jej bazie programuje się wszystkie ruchy wiązki lasera. Ten rodzaj zabiegu przeprowadza się u osób z astygmatyzmem oraz hyperopią, których rogówka charakteryzuje się nieszablonowym kształtem.

Pozostałe zabiegi korekcji wad wzroku

Mniej popularne sposoby korekty wzroku to m.in.:
LASEK – przeprowadzany jest u osób, u których z różnych przeciwwskazań nie można wykorzystać zabiegu FemtoLASIK. W metodzie LASEK płat nabłonka rogówki ściągany jest alkoholem, a nie laserem.
EBK, w którym po znieczuleniu gałki ocznej ściągany jest z rogówki nabłonek (ulega on później regeneracji), a w następnym kroku modeluje się rogówkę przy pomocy lasera excimerowego. EBK zwana jest metodą powierzchniową, ponieważ laser nie ingeruje w głębokie warstwy rogówki. Metodę tę można jednakże wykorzystać tylko do korekcji nieznacznych wad wzroku.

Dane:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]