Czy należy się bać leczenia kanałowego?

Leczenie kanałowe dla wielu z czytelników nie jest miłym tematem. Dziś zaś, stosując nowoczesne sprzęty i – przede wszystkim – skuteczne środki znieczulające, lekarze są w stanie zagwarantować nam, iż leczenie okaże się w stu procentach komfortowe. Leczenie kanałowe jest potrzebne za każdym razem, kiedy pojawi się stan zapalny miazgi zęba lub tkanek okołowierzchołkowych. Opiera się na wykorzystaniu supercienkich sprzętów, przez co stomatolog może dotrzeć do najgłębiej zlokalizowanych partii uzębienia. Warto przy tym pamiętać, iż w leczeniu kanałowym korzysta się także z innych, często naprawdę złożonych technologicznie narzędzi. Których?

Sprzęt do leczenia kanałowego

Obok sprzętów manualnych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym bardzo ważne są mikroskopy operacyjne, bo obraz ze środka zęba transmitują do monitora w zasięgu wzroku dentysty, minimalizując niemal do zera ryzyko wszelkiego rodzaju błędów. W leczeniu kanałowym istotne będzie także mierzenie długości kanałów. Osiągnięcie dużej precyzji umożliwiają specjalne urządzenia elektroniczne – endometry. Oprócz tego stomatolodzy wykorzystują też specjalne narzędzia, które umożliwiają automatyczne opracowanie kanałów, a przez to znaczne skrócenie zabiegu i polepszenie samopoczucia pacjenta.

Bezpłatne leczenie kanałowe

Rozpoczynając leczenie kanałowe należy pamiętać, iż nie zawsze będzie ono fundowane przez NFZ. Darmowe leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami zapewnione jest pacjentom niepełnoletnim. Inni nie muszą płacić za leczenie kanałowe zębów z przodu – siekaczy, a także kłów. Leczenie kanałowe zębów tylnych będzie zaś pełnopłatne. Jeśli jest ono niezbędne, dobrze wybrać się do stomatologa posługującego się nowoczesnymi narzędziami oraz zawczasu sprawdzić, co o leczeniu u niego dotychczasowi pacjenci piszą w sieci.