Co daje oczyszczacz powietrza?

Problem pułu zawieszonego w atmosferze dotarł już do świadomości przeciętnego Polaka i z rzadka bywa banalizowany. Obywatela naszego kraju zauważyli, że jakość powietrza, które na co dzień wdychamy, ma znaczący wpływ na nasz stan fizyczny. Dopóki nie zostaną zastosowane skuteczne rozwiązania, każdy może zatroszczyć się o swoje zdrowie, na przykład poprzez używanie oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacze powietrza – urządzenia przydatne mieszkańcom wielkich aglomeracji

Im bardziej rozwinięty region, tym bardziej prawdopodobne jest ryzyko pojawienia się dużej kondensacji PM10 i PM2,5, czyli tzw. pyłów zawieszonych. Na rozwój wielu schorzeń układu oddechowego podatni są szczególnie rezydenci metropolii oraz terenów w sąsiedztwie zakładów przemysłowych wydalających do atmosfery pokaźne ilości owych pyłów. Cykliczne używanie oczyszczaczy powietrza jest sposobem na znaczące zmniejszenie szkodliwego oddziaływania zanieczyszczeń na zdrowie. I nie jest to obecnie coś nowego na rynku – oczyszczacze powietrza szeregu uznanych producentów, jak przykładowo Blueair, GREE czy AirFree, od lat znajdują się w asortymencie polskich sklepów. Co ciekawe, poza eliminacją z powietrza pyłów, nierzadko posiadają one również inne wartościowe funkcje.

Jonizacja oraz wykrywanie dwutlenku węgla – pozostałe funkcje oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacze powietrza produkowane są w kilku rozmiarach, w związku z tym bez trudu dobierzemy urządzenie stosowne do danej kubatury mieszkania. Są to urządzenia względnie nieduże, więc bez wysiłku daje się przesunąć je między pomieszczeniami. Nie licząc usuwania z powietrza pyłów PM2.5 i PM10, zatrzymują one dodatkowo grzyby oraz mikroorganizmy, które mogą wywoływać liczne reakcje alergiczne lub choroby, a także groźny benzen. Wiele oczyszczaczy powietrza ponadto jonizuje i nawilża powietrze, co tworzy w domu rześką atmosferę, a równocześnie gwarantuje głębszy sen. Część oczyszczaczy ma też sensory alarmujące o obecności dwutlenku węgla. Kupno oczyszczacza powietrza rekomenduje się głównie alergikom.