Praca zdalna – jak się zorganizować?

Do tej pory praca zdalna była dodatkiem do pracy biurowej. Często była pewną formą benefitu dla pracownika. W trakcie trwającej od kilkunastu miesięcy pandemii dla niektórych home office stał się już koniecznością. Ale nie każdy umie poradzić sobie z takim trybem pracy. Rozwiązaniem jest dobra organizacja. Jak zatem sprawnie pracować w home office?

W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, mnóstwo korporacji postanowiło przejść na systemem home office. Dla odsetka osób, które nie miały wcześniej styczności z takim trybem pracy, efektywna organizacja czasu bywa nie lada problemem, ponieważ wymaga od nich dostosowania się do paru nowych zasad.

Jak stworzyć dobre miejsce do pracy w mieszkaniu?

Przede wszystkim trzeba zorganizować sobie komfortowe miejsce do pracy. Idealną opcją jest gabinet specjalnie dla niej przeznaczony. Aczkolwiek nie zawsze jest to możliwe. Czasami mamy tylko kilka metrów kwadratowych przestrzeni na postawienie biurka bądź stolik i to także się sprawdzi. Ważne jest natomiast to, aby strefa pracy była odseparowana od strefy osobistej. Koniecznie należy również zadbać o oświetlenie, by w miarę możliwości było naturalne.

Jak tanio zorganizować miejsce do pracy? Jeżeli nie masz w mieszkaniu odpowiedniego fotela czy biurka to radzimy zdecydować się na jego kupno z drugiej ręki bądź przejrzeć regionalne ogłoszenia o sprzedaży na Facebooku.

Szczegółowe planowanie codziennej pracy

W trakcie pracy poza biurem ważna jest samodyscyplina i sumienność w realizowaniu zadań. Starajmy działać tak samo, jak w trakcie pracy w biurze. W przypadku, jeśli nasze godziny pracy nie są z góry określone, to zalecamy wybrać te, w których pracujemy najbardziej optymalnie. Trzeba mieć na uwadze, żeby w godzinach pracy nie planować domowych obowiązków. Optymalną metodą na skupienie się na pracy jest stosowanie techniki Pomodoro, która polega 25 minutowych cyklach pracy z 5 minutową odpoczynkiem między następnymi zadaniami i zablokowanie powiadomień z mediów społecznościowych.

Dress code a praca zdalna

Dzień spędzony w piżamie pomimo, że brzmi fajnie, może mieć zły wpływ na nasze zaangażowanie. Casualowe ciuchy mogą może być tak wygodny, że będzie powodować rozleniwienie. Żeby temu udaremniać warto zadbać o swój wygląd, zwłaszcza jeśli w trakcie pracy zdarzają się zebrania przez internet. Poczujemy się wtedy bardziej profesjonalnie.

Kontakt z kolegami z pracy

W przypadku przejścia na zmiany pracy na home office znikają tradycje biurowe np. poranne rozmowa przy śniadaniu, wspólny dojazd bądź wyjście na lunch. Do podtrzymania dobrych relacji ze współpracownikami warto użyć popularnych komunikatorów typu Slack. W razie konieczności porozmawiania równocześnie z dużą grupą pracowników, wygodniejsze będzie zebranie online przez Skype, Google Meet lub Zoom. Gdy odczuwamy potrzebę rozmowy, warto poruszyć z przyjaciółmi z pracy także tematów prywatnych. W home office wyjątkowo ważne jest znalezienie należytego komfortu mentalnego, zwłaszcza kiedy sporadycznie widujemy się z innymi znajomymi.