Silniki prądu stałego

Silniki na prąd stały zrewolucjonizowały nasze życie

Dużo maszyn, których używamy codziennie i bez których życie byłoby trudniejsze, aby działać stosuje silniki elektryczne prądu stałego. Niewielkie lub olbrzymie, szczotkowe czy też bezszczotkowe, te silniki zrewolucjonizowały nasze życie, tymczasem statystyczny człowiek zwykle nie ma świadomości tego, jak funkcjonują te urządzenia, ani z jakich modułów składają się.

Silniki DC – co należy wiedzieć?

Zadaniem silników elektrycznych prądu stałego jest wytwarzanie energii mechanicznej z elektrycznej. Ich nazwa informuje, że zasila je prąd, w którym zwrot i kierunek przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Silniki tego typu znane są od nieomalże 200 lat i nie są dokonaniem konkretnej osoby. Do ich budowy, późniejszych usprawnień i w efekcie ich dopuszczenia do powszechnego zastosowania w wszelkiego rodzaju mechanizmach, przyczyniły się eksperymenty oraz wynalazki czołowych inżynierów połowy XIX wieku, jak między innymi Zénobe Gramme, Michael Faraday i Moritz Jacobi. Silniki elektryczne DC skonstuowane są ze dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, pomiędzy którymi powstaje pole magnetyczne, wirnika, nieruchomego statora, komutatora i szczotek. W dzisiejszych czasach powszechnie wykorzystywane są też silniki BLDC, czyli bezszczotkowe, które głównie z uwagi na brak tego cyklicznie ulegającego awarii elementu, są uznawane za dużo trwalsze, bezpieczniejsze i są powszechnie cenione za bezgłośną pracę, jak równieżdużą niezawodność.

Silniki elektryczne prądu stałego znajdują się w licznych powszechnie używanych urządzeniach

Stwierdzenie, że silniki DC są wykorzystywane zasadniczo wszędzie to nie egzageracja. Jeżeli w mieszkaniu posiadasz czytnik CD/DVD czy też korzystasz w notebooku z dysków HDD, to w ich napędach z pewnością użyto silnika bezszczotkowego. Silniki elektryczneprądu stałego są częścią pociągów czy samochodów sterowanych zdalnie, czyli zabawek, którymi zachwycaliśmy się w dzieciństwie i które niewątpliwie sprezentujemy również naszym potomkom. Silniki tego rodzaju napędzają duże i mniejsze pompy hydrauliczne potrzebne w licznych gałęziach przemysłu, przykładowo produkcyjnej, budowlanej i wydobywczej. W przyszłości, dzięki silnikom na prąd stały przemieszczanie się samochodami elektrycznymi będzie powszedniością, a już teraz te silniki usprawniają naszą mobilność, ponieważ napędzają popularne segwaye, hulajnogi oraz rowery elektryczne. Silniczków na prąd stały używają także hobbyści do realizacji najróżniejszych zautomatyzowanych projektów z obszaru robotyki oraz mechaniki.

O ile silniki elektryczne na prąd stały o niskiej mocy bez problemu można nabyć w sklepach dla hobbystów albo z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego użytkowania osiągalne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, dostarczających specjalistyczne silniki od renomowanych światowych producentów.

Dane:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]