Motoreduktor – zintegrowany układ napędowy

Nie szukaj już więcej! Tu zaopatrzysz się w motoreduktory.

Motoreduktor to w najprostszych słowach zintegrowane połączenie silnika elektrycznego z przekładnią mechaniczną. Jak pracują motoreduktory i jak się ich używa? O tym przeczytasz poniżej.

Motoreduktory – gotowe układy, które oszczędzają pracę inżynierów

Motoreduktory pomagają skuteczniej korzystać z silników elektrycznych jako napęd w najrozmaitszych zastosowaniach w przemyśle. Dzięki przekładni redukującej, ogromna prędkość obrotowa silnika jest redukowana nawet kilkusetkrotnie, przy symultanicznym proporcjonalnym nasileniu jego momentu obrotowego. Naturalnie skuteczność przekładni z żadnym układzie nie będzie 100%, dlatego zawsze powstaje nieznaczna dysproporcja pomiędzy mocą wyjściową i wejściową w układzie. W skład nierozłącznego układu jakim jest motoreduktor często wchodzą też inne podzespoły jak sprzęgła bądź hamulce. Główną zaletą motoreduktorów jest to, że są to prefabrykowane elementy, które da się bez przeszkód dobrać z katalogu producenta tak, aby ich parametry perfekcyjnie odpowiadały potrzebom danego projektu. Inżynierzy nie tracą dzięki temu tygodni, a wręcz miesięcy, na drobiazgowe wyliczenia i testy różnych zestawów części. W zależności od rodzaju oraz konstrukcji przekładni, motoreduktor może być dedykowany do krótkotrwałego bądź długotrwałego czasu pracy, jak również do sporych, średnich albo niewielkich obciążeń.

Motoreduktor, w którym zastosowano kilkustopniową przekładnię, pozwala osiągnąć bardzo wysoki zakres przełożeń, sięgający nawet do kilku tysięcy.

Wykorzystanie oraz rodzaje motoreduktorów

Chociaż motoreduktory mogą być konstruowane z użyciem różnych wariantów silników (DC, AC, BLDC i bocznikowych), rozróżnia się je ze względu na rodzaj przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Tak więc wyróżnia się następujące motoreduktory:
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory ślimakowe (posiadające przekładnię ślimakową),
– motoreduktory planetarne (wykorzystujące przekładnię planetarną),
– motoreduktory płaskie i walcowe (posiadające przekładnię walcową).

Brak zapewne takiego sektor gospodarki, w którym nie można by zastosować motoreduktora jako układu napędowego. Czy to przemysł, spedycja czy produkcja żywności, dzięki motoreduktorom działają najróżniejsze automaty, jak linie produkcyjne, schody ruchome, wyciągi górskie i wirniki. Ogromne zróżnicowanie ich mocy, rozmiarów oraz rodzajów zastosowanych w nich silników i przekładni sprawiła, iż liczbę realnych zestawów, które dzisiaj oferują cenieni producenci motoreduktorów, należy wyrażać już nie w setkach lub tysiącach, lecz zasadniczo w milionach.

Dane:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]